Pořiďte si na zahrádku malebné zahradní jezírko

Kvalitní zahradní jezírko, na kterém se daří leknínům, a kde vodní trávy okysličují vodu, je ideálním přirozeným prostředím pro vodní živočichy. Budou-li se vám ještě navíc v zahradním jezírku hemžit zlaté rybičky pod hladinou, bude to překrásná idylka pro vaši malebnou zahrádku.
vodní rostlina

Vytváříme přírodní vodní nádrž

Založení zahradního jezírka není až tak tak složité, jak by se mohlo zdát. Je však třeba dodržovat několik základních postupů.  Vaše zahradní jezírko by mělo být ideálně o rozměrech minimálně dva krát dva 2×2,5 metru, neboť by se v maličkém zahradním jezírku špatně udržovala ekologická rovnováha. Pokud bude jezírko dost veliké, nabízí daleko větší možnosti pro práci s jeho vizuální podobou a tím je také na pohled zajímavější. Do takového většího jezírka můžete bez problémů umístit i dost velké kameny, které pomohou proti sesuvu menších kamínků do vody. Anebo do jezírka umístěte rozličné druhy fontánek a vodotrysků. Ty budou vodu ve vašem jezírku skvěle provzdušňovat.
vodní žába

Jezírko na zahradě

ü  Skvěle vypadají jezírka, která mají nepravidelné anebo i různě zakřivené břehy. Takováto zahradní jezírka působí přirozeněji.

ü  Krásně také vypadá, když u jezírka vybudujete různorodé břehy. Tak bude vaše jezírko na jedné straně příkřejší, kdežto na druhé straně se bude pomalu svažovat do vody, a tím bude připomínat jakousi maličkou pláž, nebo lagunu.

ü  Když umístíte do jezírka přiměřené množství velkých kamenů, nebo širších větví, budou sloužit jako ideální odpočívadlo pro přilétající ptáky a příchozí obojživelníky.

ü  Při zakládání zahradního jezírka vytvořte dno o různých hloubkách. Odlišná hloubka dna je perfektní pro pěstování rozličných druhů vodních rostlin v jezírku. Pro lekníny a další rostliny, které potřebují hloubku, ponechte alespoň minimálně šedesát centimetrů. Naopak pro vodní rostlinky a rozličné traviny, které rostou na pobřeží, je potřeba ponechat v zahradním jezírku mělčiny.
růžový leknín
ü  Zakládáte-li jezírko dost veliké, zvolte pro něj nejlépe pružnou izolační fólii. Fólie se přizpůsobí jakémukoli tvaru jezírka. Vybírejte ty kvalitnější fólie, které dlouho vydrží a nebudou uvolňovat do vody jezírka nežádoucí a škodlivé látky. Kvalitní fólie vám vydrží alespoň dvacet let.